CZY WIESZ, ŻE?
Wyspy Owcze mają też własną walutę – korony farerskie. Formalnie można nimi płacić również w Danii, jednak nie zdziwmy się, gdy w wielu duńskich sklepach wywołamy wielką konsternację przy próbie płacenia farerską walutą. Nie będziesz miał jednak problemów, jeśli na Wyspach Owczych zechcesz płacić koronami duńskimi. Farerskie banknoty są bardzo ładne i wielu turystów zabiera je na pamiątkę.
foto: Mario Van Poppel
Wyspy Owcze mają również własną flagę, z której Farerczycy są bardzo dumni, dlatego będziesz natykał się na nią na każdym kroku.
Wyspy Owcze mają także własną pocztę. Znaczki emitowane na Wyspach Owczych są rarytasem dla kolekcjonerów.
Pogoda jest zmienna… Ulubione powiedzenie Farerczyków brzmi, „Jeśli pogoda Ci nie odpowiada, poczekaj następne 5 minut".
Na Wyspach Owczych językiem urzędowym jest farerski, natomiast duński był nim aż do roku 1948. Duński jest wciąż językiem obcym, obowiązkowym, nauczanym w szkołach (obok angielskiego). Język farerski jest jednym z najstarszych, współczesnych języków Europy, który od ery wikingów pozostał niemal niezmieniony.
Na Wyspach Owczych żyje 50 tysięcy Farerczyków, przy czym w całej stołecznej „aglomeracji” mieszka blisko połowa z nich. Oczywiście jest również i Polonia licząca sobie około 100 osób.
Niemal dwa razy więcej owiec niż Farerczyków mieszka na Wyspach. Spotkasz je niemal wszędzie…
Jeśli uwielbiasz oscypki to tutaj się obejdziesz smakiem. Na Wyspach Owczych nie wyrabia się nabiału z mleka owiec. Możesz za to liczyć na dania z baraniny.
Jedyny most „przez Atalntyk” znajduje się na Wyspach Owczych i łączy wyspę Streymoy z Eysturoy.
Wiele domów na Wyspach Owczych ma dachy zarośnięte trawą.
Najstarszy dom na świecie znajduje się na Wyspach Owczych w miejscowości Kirkjubøur. Szacuje się, że pochodzi z XI wieku.
Parlament na Wyspach Owczych – Løgting – powstał już w czasach pierwszych wikińskich osadników. Początki „parlamentaryzmu” na Wyspach mogą sięgać nawet 825 roku, co daje pierwszeństwo nawet przed powszechnie uważanym za najstarszy, parlamentem na Islandii.
Jeszcze do lat 50. XX wieku Wyspy były bardzo biedne. W wielu wioskach nie było prądu a dostać się do nich można było idąc wiele godzin przez góry. Obecnie system dróg jest znakomity a do wiosek położonych w najbardziej niedostępnych miejscach poprowadzono wygodne tunele…
PKB per capita wynosi ponad 50 tys. USD. Gospodarka oparta jest głównie na hodowli ryb, turystyce i dotacjach z Kopenhagi…
Wyspy Owcze posiadają własną linię lotniczą Atlantic Airways. Flota składa się z 4 samolotów i 2 helikopterów.
Czekają Cię tutaj widoki, których nigdy nie zapomnisz. Wycieczka na Wyspy Owcze to niezwykłe przeżycie.