WYSPY OWCZE
WYSPY OWCZE
WYCIECZKA NA WYSPY OWCZE
Dzień 1
POWITANIE WYSP, STOLICA TÓRSHAVN
- przelot na Wyspy Owcze (z przesiadką w Kopenhadze)
- lunch
- przejazd autobusem do Tórshavn – stolicy Wysp Owczych
- zakwaterowanie w hotelu
- zwiedzanie miasta
– spacer po zabytkowych dzielnicach Tinganes i Reyn
– port Vágsbotn
– katedra Havnar Kirkja
– główny plac miasta z ratuszem i parlamentem farerskim
- kolacja
- powrót do hotelu
Hotel z widokiem na morze
Lunch na lotnisku Kastrup
Kolacja na zielonej starówce
WYSPY OWCZE
Archipelag 18 wysp wulkanicznych na Oceanie Atlantyckim, leżące między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Wyspy stanowią terytorium zależne od Danii. Na 17 wyspach mieszka 50 tys. Farerczyków i ponad 75 tys. owiec… Ostatnia – 18 wyspa Litla Dimun nie jest zamieszkana, co nie powinno dziwić, jeśli spojrzymy na jej kształt.
TÓRSHAVN
Stolica Wysp Owczych i jednocześnie największe miasto archipelagu. Miasto leży na wyspie Streymoy, która jest największą ze wszystkich 18 wysp. Zamieszkuje je ponad 12 tys. osób, przy czym cała „aglomeracja” liczy sobie 19 tys. Farerczyków, co stanowi blisko połowę całej populacji. Nazwa Tórshavn oznacza Port Thora – nordyckiego boga burzy i piorunów, co przy bardzo „dynamicznej” pogodzie panującej na Wyspach ma swoje uzasadnienie…
KONIECZNIE SPRÓBUJ!
SNAPS
tradycyjny, mocny napój alkoholowy, używany przez Farerczyków przy witaniu swoich gości
photo: Visit Faroe Islands
DZIELNICA TINGANES
Ze względu na tradycyjne, pokryte trawą dachy zwana zieloną starówką. Jest to najstarsza dzielnica miasta i kolebka państwowości Wysp Owczych. To właśnie tutaj, zbierały się zgromadzenia wszystkich wolnych obywateli wysp, zwane Althing, gdzie prowadzono debaty polityczne, rozstrzygano spory, planowano przyszłe zamierzenia i ustalano kary. Obrady odbywały się pod gołym niebem, czego dowodem są widoczne do dzisiaj, wyryte na skalnym podłożu rysunki. Również dzisiaj, dzielnica nie straciła swojego znaczenia – tutaj ma siedzibę rząd z premierem na czele.
Dzień 2
KIRKJUBØUR I NÓLSOY
- dwugodzinna piesza wycieczka do Kirkjubøur
– widok na Tórshavn i okoliczne wyspy (Nólsoy, Sandoy, Hestur, Koltur)
– „krzesło mówców”
– Kirkjubøargarður
– Katedra św. Magnusa i kościół św. Olafa
- lunch
- powrót do Tórshavn (pieszo lub autobusem)
- rejs promem na wyspę Nólsoy
- zwiedzanie miasteczka, kościoła i portu
- spacer do klifów
- ptasie kolonie
- kolacja
- powrót do hotelu w Tórshavn
Lunch – farerskie specjały w Kirkjubøur
Kolacja – farerskie piwo i przekąski w Nólsoy
KIRKJUBØUR
Niewielka wioska, która w średniowieczu stanowiła spore miasto i ważny port. Obecnie miejscowość słynie z najstarszego na świecie, zamieszkanego, drewnianego domu, pochodzącego z XI wieku – Kirkjubøargarður. Na uwagę zasługują również: XII-wieczny kościół św. Olafa oraz Katedra Magnusa z ok. 1300 roku. Kirkjubøur jest miejscem narodzin i zamieszkania wielu farerskich znamienitości.
NÓLSOY – PTASIA WYSPA
Obfitujące w plankton i pełne ryb wody sprawiły, że Wyspy Owcze to prawdziwy raj dla ptaków jak i ich miłośników. Szczególnie licznie nawiedzane są dwie wyspy – Nólsoy i Mykines. Szacuje się, że na Wyspach Owczych żyje 3,5 miliona ptaków, przy czym 40 gatunków gniazduje tutaj na stale, 30 mniej regularnie a około 200 odwiedza Wyspy podczas wędrówek wiosennych i jesiennych. Występują tutaj największe na świecie kolonie maskonurów i nawałników. Wiele gatunków na stale rezydujących na Wyspach wykształciło swoje endemiczne odmiany. Większość ptasich gniazd zlokalizowana jest na klifach.
KRZESŁO MÓWCÓW
„Krzesło mówców” to zbudowane z kamienia miejsce patriotycznych i religijnych zgromadzeń Farerczyków.
Rejs promem na wyspę Nólsoy
CZY WIESZ, ŻE…
Dzień 3
KLIFY W POBLIŻU VESTMANNA
- przejazd autobusem do Vestmanna
- rejs do klifów i grot północnej części wysp Streymoy i Vágar
- obserwacje kolonii ptasich
- rejs powrotny do Vestmanna
- późny lunch
- powrót autobusem do Tórshavn
- czas wolny
- kolacja
- nocleg
Lunch w Vestmanna – owoce morza
Kolacja w Tórshavn – dania rybne
photo: Kimberley Coole / Visit Faroe Islands
CZY WIESZ, ŻE…
na Wyspach Owczych znajdują się najwyższe klify w Europie. Pierwsze miejsce zajmuje klif przylądka Enniberg (745 m) na wyspie Viðoy.
photo: photo: Visit Faroe Islands Absalon Hansen / Visit Faroe Islands
⋅
⋅
Rejs do klifów i grot
północnej części wysp Streymoy i Vágar
GRINDWALE
Spotykane u wybrzeży Wysp Owczych, często mylnie nazywane są wielorybami. Należą one do rodziny delfinowatych, które to z kolei należą do rzędu waleni. Zwierzęta charakteryzują się dość słabą orientacją w wodach przybrzeżnych, co dość często prowadzi do dramatycznych i zagadkowych tragedii rozgrywających się na plażach, przypominających zbiorowe samobójstwa. Kontrowersje wzbudzają również tradycyjne, mające głębokie podłoże kulturowe i społeczne polowania Farerczyków. Uczciwie należy przyznać, że populacja grindwali jest na tyle duża a Farerczycy są tak małym narodem, że ich polowania nie są w stanie jej zagrozić.
Dzień 4
WYSPY PÓŁNOCNE
- przejazd autobusem do Klaksvík na wyspie Borðoy
- rejs promem na wyspę Kalsoy
- przejazd do wioski Trøllaness
– zwiedzanie Trøllaness
– wizyta w kuźni
– wędrówka ku latarni Kallur
- przejazd do wioski Mikladalur
– zwiedzanie Mikladalur śladami legendy o kobiecie-foce
– wodospad
- przejazd do Húsar
- obiad
- rejs powrotny do Klaksvík
- zwiedzanie miasteczka
- kolacja
- powrót do Tórshavn
- nocleg
Lunch w Húsar – farerskie specjały mięsne lub rybne
Kolacja w Klaksvík – regionalne dania farerskie
photo: Siegfried Rabanser
KLAKSVIK
Największa miejscowość na wyspie Borðoy i drugie po stolicy, największe miasto Wysp Owczych. Jest to główny port rybacki i centrum przetwórstwa rybnego.
CZY WIESZ, ŻE…
Farerczycy są wielkimi fanami piłki nożnej. Mecze reprezentacji Wysp Owczych – wielkiej dumy Farerczyków, mają rangę niemal państwową. Każda, nawet najmniejsza wioska ma boisko do piłki nożnej.
photo: Ólavur Frederiksen & Visit Faroe Islands
CZY WIESZ, ŻE…
Farerczycy swoje korzenie wywodzą od Normanów czyli wikingów norweskich. Język farerski jest jednym z najstarszych, współczesnych języków Europy, który od ery wikingów pozostał niemal niezmieniony. Usilne wynarodowianie przez władze Duńskie, mające miejsce w okresie reformacji sprawiło, że język farerski przetrwał w licznych dialektach. Skutkiem tego nawet najmniejsze wioski posługują się własnym, specyficznym dialektem.
⋅
⋅
Rejs promem na wyspę Kalsoy
KALSOY
Wyspa o chyba najbardziej niezwykłym kształcie, przypominająca grzebień, o stromych, wynurzających się wprost z wody stokach. Zamieszkuje ją około 140 Farerczyków w 4 wioskach rozlokowanych na wąskich półkach wschodniego brzegu. W latach 80. wioski zostały połączone drogą, której ponad jedna trzecia przebiega w podziemnych tunelach. Gigantyczny koszt budowy tuneli dla tak małej grupy mieszkańców budził liczne kontrowersje.
CZY WIESZ, ŻE…
ŚWIĘTO ÓLAVSØKA
czyli Dzień Św. Olafa to narodowe święto, hucznie i wesoło obchodzone na Wyspach Owczych. Przy okazji święta, zobaczyć można farerski taniec narodowy, którego korzenie sięgają średniowiecza. Łańcuch ludzi trzymających się za ręce tańczy dookoła przy pieśni śpiewanej przez przewodnika oraz refrenach dośpiewywanych przez pozostałych uczestników. Najstarsze pieśni pochodzą jeszcze z czasów wikińskich.
photo: Lars Mohr Nielsen
LEGENDA O SELKIE CZYLI KOBIECIE-FOCE Z MIKLADALUR
Stare farerskie legendy głoszą, że w noc poprzedzającą święto Trzech Króli, foki wychodzą z morza, zdejmują swoją foczą skórę i przyjmując kobiece postacie tańczą na brzegu. Przed świtem muszą jednak z powrotem założyć foczą skórę, by móc powrócić do morskich przestworzy. Jednak jednej nocy, rolnik z Mikladalur skradł skórę jednej z pięknych kobiet-fok, uniemożliwiając jej powrót do swojej foczej rodziny. Foczą skórę schował w skrzyni a klucz zawsze nosił na szyi. Kobieta-foka stała się jego żoną, żyli ze sobą przez wiele lat i nawet dorobili się gromadki dzieci. Pewnego dnia, rolnik wyruszył na morze i zapomniał klucza. Gdy powrócił, jego żony nie było. Ukazała się mu we śnie, w noc przed tradycyjnym polowaniem na foki. Prosiła go by nie zabijał obrońcy klifu, którym był jej foczy mąż i małych foczek, które były jej dziećmi. Farmer jednak nie wysłuchał rady a co więcej, zemścił się okrutnie za ucieczkę zabijając foczą rodzinę. W odwecie kobieta-foka rzuciła klątwę, która mówi, że tylu mężczyzn utopi się spadając z klifu ilu trzymających się za ręce mężczyzn potrzeba, by „objąć” całą wyspę Kalsoy. Klątwa kobiety-foki do tej pory traktowana jest bardzo poważnie na całych Wyspach Owczych, a potomków kobiety foki wciąż można spotkać na wyspie. Rozpoznać ich można po ich krótkich palcach… W Mikladalur obejrzymy skrzynię, w której przechowywana była focza skóra oraz miejsce, na którym przed laty tańczyła kobieta-foka.
Dzień 5
POŻEGNANIE WYSP OWCZYCH
- przejazd autobusem na lotnisko Vágar
- posiłki
- lot do Polski z międzylądowaniem w Kopenhadze
CENA od 5100 zł za osobę*
*cena na osobę dla 20-osobowej grupy, zawiera przelot z Warszawy do Vágar i z powrotem, 4 noclegi w pokoju dwuosobowym z łazienką, śniadania, przejazdy autobusami i promami, wycieczkę łodzią na klify, opiekę pilota. Cena nie zawiera pozostałych posiłków.
Dla grup od 10 do 60 osób
Oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.
Legenda
- hotel
- prom lub statek
- jazda konna
- wiedza
- zakupy
- autobus
- kajaki
- zabytki
- sztuka
- atrakcje dla dzieci
- posiłki
- park rozrywki
- warsztaty lub zajęcia integracyjne
- samochód
- samolot
- wycieczka rowerowa
- basen
- aktywnie
- relaks
- wędkowanie
- spacer
- nurkowanie
- natura
- spa
- obserwacje przyrody
- łódki, łodzie RIB
- kolej, metro, kolejka linowa
- surf
- park linowy
- skoki bungee
- gokarty
- golf
- samochody terenowe
- kolej tyrolska
- strzelnica lub paintball
- quady